Aranyember-díjak: Átadták a kiválasztottaknak

Fontos eseményre invitált mindenkit a Tarsoly Ifjúságért Egyesület a Fő utcai közösségi terükbe. Június 3-án késő délután tartották az Aranyember-díjak átadási ünnepségét. Az elismerést most két személy és egy közösség kapta a civil szervezettől.

Támogassa hitközségünket: OTP Bank: 11736116-20014397

Tarsoly Ifjúságért Egyesület minden évben március 25-én, a Római Szerződés aláírásának évfordulóján hozza nyilvánosságra, hogy kiknek ítéli oda az Aranyember-díjat. A Római Szerződés az első lépés volt annak idején, 1957-ben az európai integráció felé, az Európai Unió megalakításához.

– A kitüntetést évente azok a Fejér megyéhez kötődő polgárok és közösségek nyerhetik el, akik a szakterületükön kimagasló munkát végeznek, szemléletüket, értékrendjüket meghatározza a nyitottság, amely egybevág az európaiság gondolatával. Ennek szellemében arra is elkötelezetten törekednek, hogy átadják ismereteiket, tapasztalataikat a társadalom minden rétegének – különösképpen a fiatalabb nemzedékeknek – tudtuk meg az egyesülettől.

Fotó: NAGY NORBERT

Kiállítások, kutatások, könyvek

A TARSOLY Ifjúságért Egyesület 2025-ben is három Aranyember-díjat adományozott. Az első a sorban Gergely Anna történész, muzeológus, Székesfehérvár és Fejér megye zsidó múltjának kutatója volt.

– Számos kiállítást rendezett a legkülönbözőbb kultúrtörténeti témákban, de kutatási területét, tudományos elkötelezettségét a zsidóság történeti anyagának feldolgozása, publikálása jelentette és jelenti ma is. Levéltári kutatásait a 2003-ban megjelent A székesfehérvári és Fejér megyei zsidóság tragédiája című monográfiában összegezte. Legutóbb, 2024-ben, a holokauszt 80. évfordulója alkalmából előadásokat tartott szerte a megyében, valamint a fehérvári iskolákban a zsidóság 1944-ben bekövetkezett tragédiájáról, emellett – többek között – ő volt a kurátora annak az állandó kiállításnak, amely a Székesfehérvári Zsidó Hitközség épületében nyílt meg az évfordulóra Őrizd meg és emlékezz!

– A székesfehérvári zsidó hitközség története 1837-től 1956-ig címmel. Küldetésének tekinti, hogy feltárja a történelem kevéssé ismert momentumait és ezeket megismertesse a nagyközönséggel. Az emlékezés arcai címmel Holokauszt Dokumentációs Központ kiadásában hamarosan megjelenik új könyve, amely 30 éves anyaggyűjtő munkájának eredménye és analízise – hangzott el a Fő utcai teremben a szakember méltatása.

Önálló, kritikus gondolkodásra nevelt

A két személy közül a második díjazott Szászi József földrajz, biológia, filozófia szakos középiskolai tanár lett.

– Székesfehérvár egyik legismertebb, legnépszerűbb pedagógusa. Nem véletlenül. Előbb nevelőtanárkánt a József Attila Kollégiumban, majd szaktanárként a József Attila Gimnáziumban (ma Ciszterci Szent István Gimnázium), majd a Kodolányi János Középiskolában, 2014-től pedig a Tóparti gimnáziumban a diákok szeretete, ismeretkincsük bővítése vezette tanárként és osztályfőnökként is. Vezérelve az volt, hogy önálló, kritikus gondolkodásra is nevelje őket, a tudás alapos átadása mellett. Azóta sikeres életpályát befutott diákjai máig szeretettel emlékeznek rá, többükkel személyes kapcsolatot ápol. Az oktatás mellett legfőbb hobbija a címertan, a heraldika. Több évtizede aktív tagja a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társágnak. Az első címerét 1992-ben szülőfalujának, Szigligetnek készítette, az utolsót Seregélyesen, 2018-ban avatták. Fejér vármegyében 24, Veszprém vármegyében 16 település címerét tervezte meg, emellett több iskolai és egyházi címert is készített. Publikációi jelentek meg, több előadást is tartott – sorolták fel érdemeit az idei második Aranyember-díjasnak.

Madármentés – Lélekmentés

Ahogy azt már megszokhattuk, a három adható Aranyember-díj közül egyet valamilyen közösségnek ítélnek oda. Most a Berkényi Tamás állatorvos vezetésével működő Vadmadárkórház, Sukoró kapta.

– Berkényi Tamás állatorvos mintegy harminc éve gyógyít vadmadarakat is. A madarak gyógyítására specializálódott: megszerezte az egzotikus állatok szakállatorvosa képesítést is. Közben pedig létrehozta a Vadmadárkórházat előbb Székesfehérváron (a HÉROSZ telepén, az állatotthon segítségével), később Sukorón alakította ki a második mentőközpontot. A Vadmadárkórház kizárólag támogatásokból, a madárbarátok adományaiból működik, és a bajba jutott vadmadarakon segít.

A Vadmadárkórház mára országos hírnevet szerzett. Évről évre egyre több madár érkezik: gyógyításuk, gondozásuk, tartásuk, etetésük egyre nagyobb feladat. A munkában dr. Berkényi Tamás legfőbb szövetségesére, a feleségére támaszkodik: Lauschmann Ildikó pedagógussal, drámapedagógussal dolgozták ki a Madármentés – Lélekmentés című szemléletformáló programot. Sukorón is tartanak érzékenyítő foglalkozásokat, előadásokat, emellett különféle rendezvényekre is eljárnak, mert hisznek abban, hogy tevékenységük ismertetése hat az emberek gondolkodására. A Vadmadárkórház lelkes közösséget épített: önkéntesek segítenek az állatok ellátásában. Szívesen támaszkodnak az önkéntes munkára jelentkező középiskolásokra is. Miközben elkötelezetten – szinte erejükön felül – gyógyítják a vadmadarakat, környezetvédelemre, a természet, az élet tiszteletére nevelnek – sorolták az Aranyember-díjas közösség tevékenységét és érdemeit.

Forrás: feol.hu

Vélemény, hozzászólás?